X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Kielce

Urząd Miasta kielce
Rynek 1 Kielce
25-900 Kielce
tel. 41 367 60 00
Miasto wojewódzkie, stolica regionu świętokrzyskiego. Legenda wiąże powstanie Kielc  w Mieszkiem, synem wypędzonego z kraju króla Bolesława Śmiałego. 

Badacze  nazwę miasta wiążą z wielkim kłem dzika, inni od rodu Kiełczów, lub  od wzniesienia w kształcie kolca.

Początki miasta sięgają  IX w. Pierwsza osada zlokalizowana była w okolicy obecnego kościoła św. Wojciecha. W XII w. biskupi urządzili własny ośrodek osadniczy, budując w 1171 r. romańską kolegiatę na wzgórzu obecnie - Katedralnym, położonym wyżej nad wcześniejszą osadą.

Pierwszy raz nazwa Kielce pojawia  się na dokumentach datowanych rokiem  1213. Kolegiata i dwór biskupa Radosta zostały spalone w 1244 r. podczas najazdu Konrada Mazowieckiego. W latach 1359?64 biskup Bodzanta przeniósł Kielce z prawa polskiego na magdeburskie, a miasto przesunął w okolicę obecnego Rynku. W 1493 r. kardynał Fryderyk Jagiellończyk nadał miastu herb ze złotą koroną i złotymi literami C.K. (Civitas Kielcensis ? ?Miasto Kielce? lub ?Społeczność Kielc?) na czerwonym tle.

Osada i miasto rozwijały się powoli uginając się pod dominacją  pobliskich Chęcin. Ożywienie  w rozwoju nastąpiło dopiero pod koniec XV w. i w XVI w. w związku z rozwojem wydobycia ołowiu, miedzi i żelaza, które jednak zostało przerwane przez najazd  szwedzki (1655?57), bunt najemnych żołnierzy i epidemię cholery (liczba mieszkańców zmniejszyła drastycznie się z 1 250 do 623).

W latach 1624?31 na szczycie góry Karczówki wzniesiono klasztor bernardynów, a w latach 1637?41 z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika h. Korab wzniesiony został wczesnobarokowy pałac. W roku 1724 rozpoczęto budowę seminarium duchownego i szkoły (obecnie siedziba Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej). Autorem  budowy był biskup F. Szaniawski. W 1789 r., na mocy uchwały Sejmu Czteroletniego, Kielce zdobyły tytuł miasta  rządowego. W czerwcu 1794 r. obozował w Kielcach (u zbiegu dzisiejszych ulic T. Kościuszki i św. Leonarda) T. Kościuszko po przegranej bitwie pod Szczekocinami. Po trzecim rozbiorze Polski  Kielce przypadły we władanie Austriakom, którzy przenieśli tu z Chęcin siedzibę powiatu. W 1800 r. Kielce nawiedził ogromy pożar, który zniszczył ratusz i 276 domów. W 1805 r. na mocy decyzji  papieża Piusa VII utworzono diecezję kielecką podległą arcybiskupstwu lwowskiemu. Po 13 latach rozwiązano ją i teren ten przyłączono do diecezji krakowskiej. W 1816 r. przeniesiono do Kielc siedzibę województwa krakowskiego, a za staraniem Stanisława Staszica powołano Szkołę Akademiczno-Górniczą oraz Główną Dyrekcję Górniczą Zagłębia Staropolskiego. W 1837 r. utworzono w Kielcach siedzibę guberni (po 8 latach przeniesiono ją do Radomia, a w 1866 r. ponownie do Kielc gdzie pozostała  do 1914 r.).

W 1844 r. ks. Piotr Ściegienny przygotowywał powstanie chłopów, które jednak nie doszło do skutku z powodu zdrady. Ks. Ściegienny został zesłany na Syberię, gdzie pozostawał przez 25 lat. Kielce  w okresie powstania styczniowego były terenem zaciętych walk. Szczególnie aktywne były oddziały gen. Mariana Langiewicza, płk. Dionizego Czachowskiego i gen. Antoniego Jeziorańskiego.

W 1876 r. powstała w Kielcach fabryka marmurów, w 1885 r. otworzono linię kolejową do Dęblina i Dąbrowy Górniczej (w 1911 r. Kielce uzyskały połączenie kolejowe z Częstochową). Od 1870 r. rozpoczęto wydawanie ?Gazety Kieleckiej?, swoją działalność rozpoczął również kielecki teatr.

Podczas pierwszej wojny światowej, w 1914 r. Kielce (a południowa Kielecczyzna od marca do czerwca 1915 r.) były terenem zmagań legionów Piłsudskiego z Rosjanami. 1 XI 1918 r. żołnierze Polskiej Organizacji Woskowej rozbroili resztki armii austriackiej, co oznaczało koniec zaborów i wolność dla miasta. W 1919 r. zostało powołane  województwo kieleckie.

W okresie II wojny światowej aktywnie na terenie kielecczyzny działały oddziały partyzanckie AK, BCh, GL-AL i NSZ.

Obecnie Kielce są rozwijającym się ośrodkem ośrodkiem usługowo - przemysłowym, przetwórczym, akademickim (Politechnika Świętokrzyska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Wyższe Seminarium Duchowne, Wyższa Szkoła Handlowa, Wyższa Szkoła Umiejętności, Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, Wszechnica Świętokrzyska, Wyższa Szkoła Dziennikarstwa im. M. Wańkowicza) i kulturalnym (dwa teatry, filharmonia,KCK, Muzeum Narodowe, galerie, związki twórcze, redakcje siedmiu gazet, rozgłośnie radiowe, kilka wydawnictw).