X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Leszczyny

Szkoła Podstawowa w leszczynach
Leszczyny 33
26-008 Górno
tel. 41 302 19 65
Wieś położona w gminie Górno koło Kielc, stanowiła własność biskupów krakowskich, wchodziła w część  folwarku Cedzyna

Wieś położona w gminie Górno koło Kielc, stanowiła własność biskupów krakowskich, wchodziła w część  folwarku Cedzyna. We wsi stoi późnorenesansowy kościół pw. św. Jacka ufundowany przez biskupa Piotra Tylickiego (późniejszego założyciela miasta Tylicz nieopodal Krynicy). Jego budowę ukończono w 1600 r. Uszkodzony został w pożarze, wyremontowany i odbudowany pod koniec XIX w. Dobudowana została charakterystyczna wieża oraz nawy. W środku znajdują się XIX-wieczne ołtarze, w głównym ? barokowy krucyfiks, w bocznym ? XVIII-wieczny obraz św. Jacka.
Do zabytków zaliczymy również murowane ogrodzenie kościoła z żelazną kutą bramką. W kruchcie kościoła znajduje się tablica pamiątkowa  z epitafium poświęconym rodzicom Stefana Żeromskiego, ufundowana przez córkę pisarza . Historia głosi że były dwie tablice. Pierwsza, poświęcona Wincentemu Żeromskiemu, wisiała w nawie głównej. Ufundowała ją druga żona, macocha Stefana, Antonina Żeromska. Tablica została zniszczona w wyniku pożaru lub zdjęta w czasie późniejszej odbudowy. Stefan Żeromski planował zawieszenie tablicy poświęconej obojgu rodzicom, jednak tego zamiaru nigdy nie zrealizował. Wypełniając wolę ojca, Monika Żeromska w 1939 r. zamówiła w zakładzie Stanisława Skuczyńskiego w Kielcach marmurową tablicę projektu Tadeusza Przypkowskiego. Po wybuchu wojny wykonana a nie odebrana tablica została zakopana w celu ukrycia przed okupantem. Ponieważ kamieniarz zmarł, tablicę odnaleziono dopiero w 1950 r. i wmurowano w leszczyńskim kościele., w obecności pani Moniki. Na miejscowym cmentarzu cholerycznym pochowano rodziców Stefana Żeromskiego ? Wincentego i Józefę z Katerlów. Nie jest znany powód wyboru właśnie tego cmentarza. Grobów nie da się już odnaleźć, Sam cmentarzyk jest widoczny jako grupa drzew.
Na cmentarzu spoczywa również matka Marii Curie Skłodowskiej. Noblistka odwiedziła grób swoich rodziców. Imieniem Noblistów Polskich planowane jest nazwanie Szkoły Podstawowej w Leszczynach.