X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Muzeum Dworek Mikołaja Reja

Dworek Mikołaja Reja
ul. Kacpra Walewskiego 7
28-362 Nagłowice
tel. +48 41 381 45 70
Dworek wokół otoczony jest parkiem w stylu angielskim utworzonym na przełomie XVII i XVIII w., Najstarsza część parku obejmuje ślady dawnego ogrodu geometrycznego

Prezentuje  związki pisarza z Nagłowicami i znaczenie jego literatury polskiej, jak i kultury polskiej. Jest tu wystawa przedstawiających życie i dorobek pisarski Mikołaja Reja. Na drzeworytach umieszczono fragmenty dzieł pisarza i zapisy z jego życiorysu. W gablotach znajdują się teksty rękopisów (np. list do sąsiada czy zeznanie podatkowe).
Dworek wokół otoczony jest parkiem w stylu angielskim utworzonym na przełomie XVII i XVIII w., Najstarsza część parku obejmuje ślady dawnego ogrodu geometrycznego, założonego na tarasach. Najwyższy taras to tzw. salon ogrodowy z alejami kasztanowców, drzewami samotnikami i stawami. W parku rośnie też grupa pięknych dębów ? uznanych za pomnik przyrody (obwody pni od 4 do blisko 7 m) oraz niezwykle rzadki okaz perukowca podolskiego. Godne uwagi są także choina kanadyjska, orzech czarny, jałowiec wirginijski, aleja grabowa, wiązy i okazałe modrzewie.
Obok dworu w okresie międzywojennym książęca rodzina Radziwiłłów ? ostatni właściciele majątku ? wzniosła piętrowy pałac z monumentalnym portykiem kolumnowym. Pałac był połączony z dworem za pomocą specjalnego łącznika. Obecnie w budowli mieści się Dom Dziecka. Przetrwały także inne zabytkowe obiekty, wybudowane przez Radziwiłłów i tworzące niegdyś zabudowania gospodarcze: oficyna dworska, rządcówka, czworak, stajnia, spichlerz, kuźnia.

Nieopodal Naglowic w miejscowości Jaronowice warto zobaczyć dwór z XVIII w., w którym przyszedł na świat Ludwik de Laveaux ? malarz, znany jako postać Widma z Wesela, uczeń Jana Matejki i przyjaciel Stanisława Wyspiańskiego.