X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Nowa Słupia

Urząd Gminy w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 ? 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
U podnóża  Łyśca, zwanego obecnie Łysą Górą lub Świętym Krzyżem, leży miejscowość Nowa Słupia.

U podnóża  Łyśca, zwanego obecnie Łysą Górą lub Świętym Krzyżem, leży miejscowość Nowa Słupia. Czas jej lokacji nie jest dokładnie znany. Najprawdopodobniej było to w pierwszych 17 latach władzy  króla Kazimierza Wielkiego. Nowa Słupia była we władaniu  opactwa łysogórskiego. Jej życia opierało się na rolnictwie, hodowli, rzemiośle oraz handlu. 
W 1405 r. miejscowość otrzymała od króla przywilej urządzania targu tygodniowego w czwartki. Dopiero za Kazimierza Jagiellończyka otrzymała przywilej jarmarku. Wcześniej jarmark ten odbywał się w Zielone Świątki pod klasztorem łysogórskim i był miejscem burd, pijatyk i szerzenia rozwiązłego trybu życia. Król zna proźbę opata, aby tego rodzaju gorszące widowiska nie odbywały się w świętym miejscu i zdecydował o przeniesieniu jarmarku do Nowej Słupi, dodając prawo do drugiego jarmarku na św. Wawrzyńca.
Tereny położone na północ od Łysogór były przez kilkaset lat (od II w. p.n.e. do IV w. n.e.) regionem wyrobu żelaza, uznawanym za największe poza Imperium Rzymskim. Znajdowane tam liczne Piecowiska z pozostałościami pieców dymarskich do dziś stanowią obiekt zachwytów i badań naukowych. W Nowej Słupi od wielu lat cyklicznie odbywa się festyn Dymarki Świętokrzyskie ? najstarsza impreza w regionie. Głównym punktem programu jest pokaz wypału żelaza w dymarkach budowanych według historycznych wzorów, prezentacje ?legacji rzymskiej?, pokazy walk ?Rzymian z barbarzyńcami?. Działają warsztaty kowalskie, złotnicze, ceramiczne i tkackie. Prezentują się również zespoły folklorystyczne, twórcy ludowi i gwiazdy estrady. 
Z rynku w Nowej Słupi prowadzi niebieski  szlak turystyczny  w kierunku Świętego Krzyża. Idąc szlakiem, można zobaczyć  Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. M. Radwana. Szlak prowadzi Drogą Królewską na szczyt Łysej Góry , gdzie znajduje się klasztor i kościół pobenedyktyński, w którym przechowywany jest relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Obecnie gospodarzami klasztoru są Misjonarze Oblaci Marii Niepokalanej. Z klasztoru warto udać się w kierunku zachwdnim i odwiedzić niezwykłe Gołoborza oraz wał kamienny gdzie odbywały się obrzędy pogańskie.
Na uwagę zasługuje również wieża radiowo ? telewizyjna, która na stałe wpisała się w krajobraz i jest również niezwykle rozpoznawalnym elementem krajobrazu świętokrzyskiego.