X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

ul. Aleja Lipowa 24
26-067 Oblęgorek
tel. +48 41 303 04 26
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku eksponuje dawne wnętrza i wyposażenie pałacu w którym mieszkał pisarz Henryk Sienkiewicz

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku eksponuje dawne wnętrza i wyposażenie pałacu w którym mieszkał pisarz Henryk Sienkiewicz.. Na parterze zachowano wiernie układ i wygląd pokojów z czasów, gdy mieszkał w nich Sienkiewicz. W gabinecie znajdują się jego  meble, książki, obrazy i dary jubileuszowe, przywiezione przez pisarza z Warszawy, miedzy innymi  dębowe biuro, kupione specjalnie do Oblęgorka i biurko pierwszej żony. Na uwagę zasługuje galeria portretów i fotografii rodzinnych. Na ścianach znajduje się kolekcja broni bliskowschodniej i afrykańskiej oraz trofea myśliwskie ? krajowe i zagraniczne. Salon, w którym Sienkiewicz przyjmował gości, wypełniają: komplet oryginalnych mebli, galeria obrazów, pamiątki rodzinne i dary jubileuszowe. Najbardziej znany portret Sienkiewicza namalowany został przez Kazimierza Pochwalskiego w 1890 r. 
Niektóre z mebli znajdujących się w jadalni należała do pierwszej żony Sienkiewicza. Wiszą też tutaj trzy portrety rodzinne, w tym wizerunek teścia Sienkiewicza ? Kazimierza Szetkiewicza ? który był pierwowzorem Onufrego Zagłoby. Duży, jasny kredens został wykonany przez salezjanów z Kielc wg projektu syna, Henryka - Józefa. Zegar w stylu zakopiańskim ma oryginalną tarczę i obudowę zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza tworzącego na Podhalu. Na szczególna uwagę zasługuje portret pisarza, wykonany przez łódzkiego kaligrafa pismem gotyckim, ułożony z sentencji, zaczerpniętych z powieści Quo vadis. Darem córki pisarza jest ostatni portret Sienkiewicza, znajdujący się w palarni. Niestety nie zachowało się jej wyposażenie, więc urządzono ją w stylu nawiązującym do epoki. Podobnie w przypadku sypialni, którą udostępniono zwiedzającym dopiero w 1974 r. Pierwsze piętro pałacu, przeznaczone pierwotnie dla dzieci i dla gości, zajmuje obecnie wystawa literacko-biograficzna, dokumentująca twórczość, działalność pozaliteracką oraz znaczenie Sienkiewicza dla literatury polskiej i powszechnej. Znajdują się tutaj również osobiste pamiątki pisarza i zgromadzone z całego świata wspaniałe wyrazy uznania za jego twórczość.

Sienkiewicz tak wspomina Oblęgorek:

 ?Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych. Drzewa bardzo porosły, park jest ogromny, kwiatów mnóstwo, a jabłonie, grusze i śliwy gną się literalnie pod ciężarem owoców.?
?Oblęgorek po każdym dłuższym pobycie w ciupach hotelowych wydaje mi się bardzo wspaniałą rezydencją.?
?Oblęgorek, a raczej najwyższa w nim miejscowość, Barania Góra, ma około 400 metrów wysokości, powietrze jest więc prawie górskie i istotnie cudowne.?