X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Piekoszów

Urząd Gminy w Piekoszowie
Częstochowska 66a
26-065 Piekoszów
Piekoszów znany jest w historii jako  siedziba rodu Odrowążów.

Piekoszów znany jest w historii jako  siedziba rodu Odrowążów. W 1366 r. Piotr Odrowąż ze Sprowy zbudował  tam kościół pw. św. Jakuba. Ok. połowy XVI w. Piekoszów zmienił właścicieli i przeszedł w ręce Tarłów. Obecny kościół został zbudowany w 1807 r. obok pierwszego, który uległ zniszczeniu. W wielkim ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej ofiarowany piekoszowskiemu proboszczowi Franciszkowi Szczepańskiemu przez o. Tomasza, paulina z Częstochowy, i umieszczony na plebanii. 
Według legendy  w 1705 r. na obrazie pojawiły się krwawe łzy i został on przeniesiony do kościoła. Liczne cuda i łaski doznawane przy tym obrazie zostały zbadane i potwierdzone przez komisję, a 7 X 1707 r. ks. Stanisław Sierakowski, administrator diecezji gnieźnieńskiej, specjalnym dekretem ogłosił obraz cudownym. Do dziś dnia Piekoszów jest znanym  sanktuarium maryjnym.
W  Podzamczu piekoszowskim  znajdują się ruiny monumentalnego pięknego pałacu o architekturze niezwykle podobnej do Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Zakłada  się, że jego fundatorem był Jan Tarło, wojewoda lubelski. Do dziś opowiadana a jest legenda o tym, jak to na uczcie wydanej z okazji zakończenia budowy kieleckiego pałacu zaproszony przez Tarłę biskup krakowski miał odpowiedzieć, że ?nie zwykł gościć pod strzechą?. Dumny magnat zapowiedział biskupowi gościnę w nie gorszym od krakowskiego pałacu. Rozpoczęła się na gwałt prowadzona budowa w Podzamczu Piekoszowskim. Nie zdążono z terminem realizacji,  na dodatek Jan Tarło obiecał biskupowi, że przywiezie go do swego pałacu saniami. Było już lato, wojewoda zakupił wielką ilość soli, kazał nią drogę wysypać i jak obiecał ? biskup wjechał saniami.
Dziś pałac uległ zniszczeniu, nadal można podziwiać jego bryłę i kunszt budowlany jego twórców.